Pisać o sobie to trochę jakby skierować oko obiektywu w kierunku przeciwnym nam naturalnemu, spojrzeć na tych, którzy zwykle są obserwatorami, wrażliwymi acz odważnymi poszukiwaczami obrazów, interpretatorami i kreatorami celuloidowej (dziś może częściej cyfrowej) rzeczywistości. Mamy nadzieję, że zmontowany z kilku kadrów naszego życia trailer przekona Państwa, że film z KULCZYNSKY.PL jest trafnym wyborem.

KULCZYNSKY.PL przedstawia krótki film o wszystko mówiącym tytule „O nas, czyli od fotoplastykonu po cyfrową adrenalinę”

Kamera!… Akcja!


Jakub Kulczyński

Jakub Kulczyński

Operator kamery, montażysta, właściciel

Moja przygoda z ruchomym obrazem rozpoczęła się jeszcze w dzieciństwie, kiedy to niszczyłem zeszyty i notesy tworząc proste animacje. Wraz z upływem czasu i postępem techniki moje kreskówki przeniosły się na ekran monitora znalezionej pod choinką Amigi 500. Magia dzieciństwa, magia ekranu.

Kolejnym kadrom akompaniował już punk rock. Alternatywna codzienność, młodzieńczy bunt i brudne riffy wydawane z gitary elektrycznej, na której piłowałem w garażowej kapeli. Towarzyszący mi w tamtym czasie VHS szedł pod prąd filmowemu rzemiosłu, zuchwale eksperymentując z formą i treścią, drwiąc sobie z monotonnych scen „Mody na Sukces” i wytyczając rewolucyjny szlak, który do dziś każe buntować się przeciw sztampowym ujęciom.

Podobno każda rewolucja pożera swoje dzieci. Ja przed żarłocznością mojej rewolucji schroniłem się na studiach psychologicznych, szukając głębi i przenikając mechanizmy ludzkiej egzystencji, które fascynują, dają się oglądać, kształtować, pozostawiając jednak zawsze margines niepoznania i tajemniczości, który tak jak marginesy zeszytów w szkole podstawowej starałem się przekształcać w artystyczną formę. Psychologia do dziś jest moim zawodem. Kiedy tworzę film często zastanawiam się nad granicą między mną filmowcem i mną psychologiem. Rozstrzygnięcia brak. Obie te tożsamości przenikają się na wielu płaszczyznach wzajemnie się inspirując i wzbogacając.

W filmowym świecie mam wiele autorytetów, niedoścignionych mistrzów do których twórczości sięgam szukając inspiracji. Operator, autor wspaniałych zdjęć do wielu wybitnych obrazów Janusz Kamiński twierdzi, że „Język zdjęć filmowych przekracza granice kultur”. Mój życiowy obiektyw, podobnie jak obiektyw mojej kamery w kolejnych ujęciach skierowałem ku Amsterdamowi, Luxemburgowi, Manchesterowi, Edynburgowi, Mazurom, a także zaułkom Wrocławia, który okazał się przestrzenią gościnną i magiczną, miejscem spotkań i przenikania się wielu kultur, subkultur, indywidualizmów i zbiorowości. Moim miejscem… Zwrot akcji!

Moim miejscem okazał się być także Kraków, którego obecnie jestem mieszkańcem i który wpłynął na mój filmowy szlif, za sprawą podjęcia nauki w szkole filmowej na kierunku operatorskim.

Poza tym blisko stąd mam w góry, gdzie mogę oddawać się mojej ekstremalnej pasji, downhillowi, brać udział w wyścigach, delektować się pięknymi krajobrazami…

W swojej pracy stale dążę do perfekcji i kładę duży nacisk na rozwój. Interesuje mnie człowiek i jego emocje, które zawsze staram się uchwycić w kadrze.

I…. Cięcie !